Patarimai

Kaip efektyviai mokytis anglų kalbos?

Kaip efektyviai mokytis anglų kalbos

Daugelis besimokančiųjų anglų kalbos teigia, kad jų praktikuojami metodai tiesiog neveikia. Tad kaip mokytis, kad gautume apčiuopiamos naudos?

 • Šnekamosios anglų kalbos įgūdžių tobulinimas – bendravimas su mokytoju ar kitais žmonėmis (pavyzdžiui, kitais anglų kalbos kursų dalyviais) aktualiomis ir įdomiomis temomis.
 • Sudominimas ir įtraukimas. Vienas iš būdų – naujųjų technologijų taikymas: anglų kalbos mokymasis praturtinamas prezentacijomis, vaizdo, garso medžiaga ir kt.


Anglų kalbos mokymosi efektyvumą iliustruojantis paveikslas. Šaltinis:
https://www.youtube.com/watch?v=Ohq1pHlbxjM

Ar įmanoma kalbos išmokti savarankiškai, o gal būtinos anglų kalbos pamokos?

Vadovėliai, programėlės, specialios svetainės, siūlančios tiek mokamas, tiek ir nemokamas anglų kalbos pamokas ir kitos priemonės mokytis anglų kalbos – tik pagalbinės.

 • Pavyzdžiui, įsigijus knygų, labai greitai kyla neaiškumų, o nesulaukę norimų rezultatų galiausiai netenkame ir motyvacijos mokytis.
 • Nemokamos anglų kalbos pamokos orientuotos į žodžių ir frazių mokymąsi, bet su realia gramatikos vartosena ir kalbėjimu jos, deja, niekaip nesusijusios.
 • Programėlės dažniausiai būna segmentuotos ir orientuotos į ne tokius svarbius žodžius, frazes.

Vytauto Didžiojo universiteto Užsienio kalbų instituto direktorės pavaduotoja doc. dr. V. Bijeikienė kalbų mokymąsi palygino su dėlione: knygos ar programėlės yra tik atskiros dėlionės detalės, o norint sudėlioti visą dėlionę, reikia visų detalių. Pagrindinės jų – tai anglų kalbos kursai arba individualios pamokos.

Norint susikalbėti angliškai, vien knygų ir internetinių pamokėlių bei panašių priemonių neužtenka – būtina ir mokytojo pagalba. Siekiant išmokti kalbos, ją reikia naudoti praktiškai – kalbėti, kalbėti ir dar kartą kalbėti. Būtent „School of British English“ organizuojamų kursų metu didesnioji dalis pamokų laiko skiriama kalbėjimo įgūdžiams lavinti.

Jei besimokantysis anglų kalbos jau turi tvirtus pagrindus, galima mokytis ir savarankiškai, tačiau kalbos nuo nulio, ypač negyvendami toje kalbinėje aplinkoje, tikrai neišmoksime.

Ar realu anglų kalbą išmokti per mėnesį?

Labai dažnai daugelis susižavi galimybe išmokti anglų kalbą neva per mėnesį. Būtent tokios antraštės puikuojasi kai kuriuose skelbimuose. Tačiau realiai per 30 dienų galima tik pramokti pagrindines anglų kalbos frazes, išmokti iki kelių šimtų žodžių, pagrindines gramatikos taisykles, bet tai toli gražu negalėtų būti pavadinama kalbos išmokimu.

Greito kalbos išmokimo šalininkai akcentuoja anglų k. žodžių mokėjimą, tačiau norint sėkmingai kalbėti angliškai, reikia ir gramatikos žinių, ir daug praktikos.  Tik po to įgyjama įgūdžių konstruoti frazes, sakinius, logiškai perteikti vieną ar kitą mintį. „School of British English“ patirtis parodė, kad mokiniams bene daugiausia sunkumų kyla pradedant kalbėti angliškai, todėl daug laiko reikia „persilaužti“.

Anglų kalbos mokymąsi iliustruoja šis paveikslas:

Anglų kalbos mokymasis. Šaltinis: http://www.mindmapsoft.com/wp-content/uploads/2018/03/english-learning.png

Norint įgyti pradedančiųjų lygio (Elementary, A1) žinių, reikės lankyti bent 80–120 akademinių valandų trukmės anglų kalbos kursus. Norint pasiekti C1 lygį, anglų kalbos veikiausiai reikės mokytis ne vienerius metus.

Taigi kantrybė, nuoseklumas ir pastangos mokantis anglų kalbos atsiperka su kaupu.

 • Buvimas autentiškoje aplinkoje. Bene efektyviausiai užsienio kalbos išmokti galime būdami aplinkoje, kurioje kalbama anglų kalba, todėl verta išvykti padirbėti ar studijuoti į užsienį. Dar geresnė išeitis – rinktis anglų kalbos kursus arba stovyklas užsienyje. Tokio tipo mokymus organizuoja ir „School of British English“.
 • Gramatika. Anksčiau mokant anglų ar bet kurios kitos užsienio kalbos bene daugiausia dėmesio buvo skiriama gramatikai: būdavo būtina „iškalti“ visas taisykles, o ar mokiniai realiai supranta, kaip tas taisykles taikyti praktiškai, nebuvo pasigilinama. Šiuolaikinės anglų kalbos mokyklos daugiau dėmesio skiria praktiniam taisyklių pritaikymui ir ilgalaikiam išmokimui. Taisyklės dažnai pakiša koją, kai norime pasakyti vieną ar kitą frazę, tačiau nesame tikri, ar ją ištarsime taisyklingai. Mokiniams užtenka įsidėmėti pagrindines taisykles, o su daugeliu jų susipažįstama palaipsniui natūraliai.
 • Kartojimas. Ar žinote posakį „kartojimas – mokslų motina“? Juo vadovaukitės ir mokydamiesi anglų kalbos. Naujai išmoktus anglų k. žodžius, frazes gretai pamirštame, todėl kasdien bent 15–30 min. reikėtų skirti kartojimui. Iš anksto susiplanuokite, kokią medžiagą kartosite.

Koks geriausias būdas mokytis anglų kalbos?

 1. Rinktis individualius arba įprastus anglų kalbos kursus. Išmokti anglų kalbos savarankiškai – itin sudėtinga, nes pritrūksta motyvacijos, žinių. Anglų kalbos korepetitorius parenka tinkamiausias mokymo strategijas, padeda greičiau tobulėti, lavinti kalbėjimo įgūdžius, nes suklydus pataiso, paaiškina, stengiasi, kad pasiektumėte ilgalaikių rezultatų ir t. t.
 1. Anglų kalbos mokymąsi derinti su mėgstamu laisvalaikio leidimo būdu:
 • Žiūrėkite filmus ar serialus anglų kalba. Šiandien kaip niekad paprasta žiūrėti filmus ar serialus nemokamai net ir online, tad šią puikią galimybę panaudokite anglų kalbos mokymuisi. Tiesa, pirmiausia rinkitės filmus su angliškais subtitrais. Po kurio laiko išlavinsite klausą ir subtitrų nebereikės.
 • Skaitykite straipsnius jus dominančiomis temomis. Tai gali būti ir paprasčiausios naujienos, ir moksliniai straipsniai (tiesa, tokiu atveju dažnai prireiks pasinaudoti Google vertėju ar kitomis vertimo programomis).
 • Naršykite socialiniuose tinkluose. Tikriausiai tarp žinomų užsienio žmonių yra keli autoritetingi asmenys, kuriuos mielai sektumėte socialiniuose tinkluose. Jei tik juose informacija pateikiama anglų kalba, gaunate apčiuopiamos naudos ir gilinate žinias. Laba vertinga „Youtube“ tinke žiūrėti profesionalių anglų kalbos mokytojų vaizdo įrašus. Vieni vertingiausių – „Learn English with Papa Teach Me“ ir „LetThemTalkTV“.
 • Susirašinėkite, bendraukite su užsieniečiais. Susiraskite pašnekovų, kurie taip pat mokosi anglų kalbos arba tiesiog mėgsta bendrauti ir mielai jums padės tobulinti anglų kalbos žinias. Šiuo metu itin populiarūs žinių arba kalbų mainai, kai jūs užsieniečius mokote lietuvių kalbos, o jie jus – anglų k. Lietuvos rinkoje galima rasti tokio tipo svetainių, pavyzdžiui, kooperuokimes.lt: čia kitus savo turimus įgūdžius galima „iškeisti“ į anglų k. pamokas. Tiesa, įsitikinkite, kad paslaugą siūlantis asmuo kalbą moka pakankamai gerai.
 • Anglų kalbos mokymasis klausantis užsienietiškų radijo stočių. Labai dažnai tarp patarimų, kaip efektyviai mokytis užsienio kalbos, atsiduria ir patarimas kalbos mokymuisi „įdarbinti“ ir muziką. Tad pasirinkite užsienietišką radijo stotį ir laisvalaikiu ar vykdami į darbą/studijas klausykitės. Pavyzdžiui, interneto svetainėje internet-radio.com rasite per 26 tūkst. įvairių šalių radijo stočių. Jas galima rinktis pagal grojamos muzikos žanrą, tačiau klausykite tų, kuriose groja ne tik muzika, bet ir skaitomos žinios bei ruošiamos įdomios laidos.
 • Anglų kalbos mokytis galite ir keliaudami. Tai viena iš kalbų, kuria susikalbėsite daugelyje užsienio šalių. Tiesa, kur kas geriau kalbos įgūdžius lavinsite savarankiškų pažintinių kelionių metu.